Sdělení seniorátního výboru z 15. října 2018

Sdělení seniorátního výboru z jednání konaného dne 15. října 2018 v Černošíně

Dobrý den, sestry a bratři, naše jednání v tomto měsíci mělo, mimo jiné, následující obsah:

Sborové věci

• Synodní rada potvrdila volbu bratra faráře Ogoly v Nejdku do 31. 9. 2020
  • Potvrzena je volba bratra Vokouna v Domažlicích na jeden rok
  • Synodní rada potvrdila volbu bratra Tomáška v Chebu na jeden rok
  • Bratr farář Pavlis resignoval na službu v Merklíně kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu k 15. říjnu. Synodní rada rezignaci přijala. Administrací byl pověřen bratr farář Korpa.
  • Seniorátní výbor souhlasí s žádostí bratra Ondřeje Pellara o uznání farářem na základě usnesení synodu 2018 – citace:

Po 10 letech služby jáhna v církevním sboru nebo po úspěšném ukončení vysokoškolského studia jednooborového magisterského studijního programu „Evangelická teologie“ na ETF UK může jáhen povolaný ke službě v církevním sboru požádat synodní radu o prohlášení za faráře bez povinnosti absolvovat vikariát. K žádosti se vyjádří staršovstvo a administrátor sboru žadatele a příslušný seniorátní výbor.

• Kurátorkou sboru v Černošíně byla zvolena sestra Ilona Pospíšilová.

Seniorátní a celocírkevní věci

• SV se usnáší, že od 15. října se částka za použití automobilu proplácí v ceně 4,– Kč/km pouze v případě vytížení automobilu minimálně dvěma pasažéry (s výjimkou hostů)!
  • Konvent je svolán na 10. 11. 2018 do Teplé od 930
  • Žádáme sbory o zaslání podkladů pro sestavení seniorátního kalendáře na rok 2019 do příštího jednání SV, t. j. 19. 11. 2018.
  • Seniorátní výbor vybízí absolventy vzdělávání laiků k dokončení vzdělávání ordinací
  • Presbyterní konference proběhne 24. 11. v 930 v Plzni – Korandově sboru s referáty k tématu „vývoj financování církevního ústředí a podmínky fungování sousboří“. Pozvánka je přílohou zprávy.
  • Příští jednání SV bude 19. 11. 2018 v Aši

• Prosíme o zaslání 2. splátky seniorátních repartic do 20. 11. 2018
  • Na mikroprojekty pro rok 2018 bylo rozděleno 80.000,– Kč. O zbývající částce 3.147,– Kč bude rozhodnuto v listopadu nebo prosinci.

Zapsal Josef Beneš

Presbyterní konference 24. 11. 2018 v 930, Korandův sbor, Plzeň

Sestry a bratři,

děkujeme hornoslavkovskému sboru za uspořádání jarní presbyterní konference, která měla titul „100 let ČCE – důvod k oslavě nebo důvod k zamyšlení?“. Konference přinesla změnu „formátu“, kdy namísto jednoho přednášejícího byla uspořádána jako diskusní dopoledne, opírající se o připravené příspěvky několika bratří a sester, které byly posléze v plénu rozvedeny.

Na základě této zkušenosti bychom velmi rádi i na podzim pokračovali v zamyšlení nad dalšími klíčovými otázkami budoucnosti církve.

Po letošním zasedání synodu vyvstává daleko silněji otázka způsobu řízení církve z úrovně ústředí a seniorátu. Vzniká důležitý dokument nazvaný „Reformanda 2018“, synod schválil usnesení určující hlavní rysy fungujícího sboru, dochází ke zvyšování repartic určených k financování chodu ústředí. Tyto dokumenty a tato rozhodnutí vyvolávají někdy vzrušené reakce, které jsou často kritické a předložené neuváženě mohou být kontraproduktivní přispěním k celkovému chaosu.

Pokusme se nad těmito signály zamyslet trochu systematicky na podzimní presbyterní konferenci, kterou uspořádáme 24. 11. 2018 v 930 v Plzni – Korandově sboru.

Jako hosta jsem pozval bratra Jaromíra Plíška, vedoucího tajemníka synodní rady, a požádal ho o úvod do diskuse v rozsahu maximálně 30 minut. Další čas bude, po vzoru jarní presbyterky, věnován příspěvkům z pléna, o které bych vás rád požádal. Bratr Plíšek se omlouvá, je zaneprázdněn, ale dovolil, abych jako první příspěvek prezentoval teze dokumentu, který v současné době tvoří.

S bratrem Plíškem jsme se shodli v názoru, že jednou z možností, jak dál, je možnost vzniku dalších sousboří. K tomuto tématu předala své hodnocení strategické komisi Juliana Hamariová k sousboří Černošín – Stříbro, o názor jsem požádal rovněž Radka Matušku za Nové Sedlo, Ostrov a Kdyni, a Jana Satkeho za Přeštice a Merklín. Tyto tři příspěvky doplní ten první.

Základem naší konference budou tedy tyto čtyři krátké referáty. Předpokládám, že dají dostatečně silný impuls k diskusi. Pokud se však kdokoliv bude chtít přidat, bude mít možnost rozšířit diskusi o příspěvek v maximální délce 10 minut. Takto dáme prostor maximálně dalším třem příspěvkům, které se ohlásí předem na mou adresu mailem.

Srdečně Vás zvu

Seniorátní kurátor